| საგანი | ისტორია |
| პედაგოგი | ვახტანგ გურაბანიძე |
| სწავლების საფეხური | მე-9 კლასი |
| მოსწავლეთა რაოდენობა | 19 |
| სსსმ რაოდენობა | არ არის |
| გაკვეთილის თემა | ბრინჯაოს ხანა |
| გაკვეთილის მნიშვნელობა, აქტუალობა | ბრინჯაოს ხანის შესწავლა მოსწავლეებს დაეხმარება გაარკვიონ როგორ მოხდა წინსვლები საზოგადოებაში ლითონის აღმოჩენის შემდეგ |
| გაკვეთილის მიზნები | გაერკვიოს მოსწავლე, რატომ იქცა რკინის გამოყენება საზოგადოების განვითარების მნიშვნელოვან ეტაპად |
| მისაღწევი შედეგები/ინდიკატორი | მოსწავლე იკვლევს საქართველოში სოციალურ ურთიერთობებს უძველესი დროიდან დღემდე. იკვლევს ქართულ კულტურას უძველესი დროიდან დღემდე. |
| წინასწარი ცოდნა | მოსწავლე ადარებს ქვის, სპილენძისა და ბრინჯაოს იარაღებს და ადგენს უპირატესობას მათ შორის. |
| შეფასების საგანი და პროცედურები | შეფასება ხდება შეფასების რუბრიკების გამოყენებით. შეფასდება: ჯგუფური სამუშაოს შეფასების რუბრიკა, პრეზენტაციის (ზეპირი) შეფასების რუბრიკა |
| სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები | სახელმძღვანელო-საქართველოს ისტორია (ნ. კვიტაიშვილი, დ.მალაზონია, თ. მალაზონია), რვეული, რუკა, თაბახის ფურცლები, ფლომასტერები, ცარცი, დაფა, ტექნიკური რესურსები: კომპიუტერი, პროექტორი, პროგრამა (PowerPoint) (საპრეზენტაციო ფაილი–,,ბრინჯაოს ხანა“) |
| მოსწავლეთა ორგანიზება | ინდივიდუალური, ჯგუფური და მთელ კლასთან მუშაობა |
| გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი | A ფაზა (გამოწვევა) აქტივობა 1 (7 წთ) გონებრივი იერიშის გამოყენებით მასწავლებელი არკვევს რა ლითონები მოიპოვება საქართველოში, რომელი ლითონი გამოირჩევა რბილი თვისებებით. მასწავლებლის მითითებით მოსწავლეები ეცნობიან სახელმძღვანელოში მოცემულ ტექსტს და პასუხობენ მასწავლებლის მიერ დასმულ შეკითხვებს: 1. რომელი ლითონი აღმოაჩინა პირველად ადამიანმა? 2. როგორ ფიქრობთ, რა არის სპილენძის იარაღის ,,ნაკლი“? 3. რა გადრატეხის მოხდენა შეეძლო ბრინჯაოს იარაღს ადამიანის ცხოვრებაში? მოსწავლეები ავსებენ ცხრილს: ,,ვიცი, მინდა ვიცოდე, ვისწავლე”-ს პირველ და მეორე ნაწილს. აქტივობა 2 (10 წთ) ჯგუფური მუშაობა მასწავლებელი აჯგუფებს მოსწავლეებს და აძლევს წინა გაკვეთილზე მიცემულ დავალებას: გაითამაშონ სავაჭრო სიტუაცია ჯგუფებს შორის, ფულის არარსებობის პირობებში. აძლევს დროს მომზადებისთვის. მოსწავლეები გაითამაშებენ ვაჭრობის სცენას, ასახელებენ მათ გასაყიდ ნივთებს და სთავაზობენ მეორე მხარეს გაცვლის პირობებს. B ფაზა (ცოდნის კონსტრუირება) აქტივობა 3 ( 10 წთ) წყაროს გაცნობა და გაანალიზება მოსწავლეები ეცნობიან სახელმძღვანელოში მოცემულ წყაროებს. ხდება წყაროების გაანალიზება. მოსწავლეები პასუხობენ კითხვებს აქტივობა 4 ( 8 წთ) მასწავლებლის მიერ წინასწარ მომზადებული სლაიდის ჩვენება: ,,ბრინჯაოს ხანა“. მოსწავლეები ეცნობიან მტკვარ–არაქსისისა და თრიალეთის კულტურებს, არქეოლოგიური გათხრების შედეგად აღმოჩენილ ნივთებს, საუბრობენ დასახელებულ კულტურათა მნიშვნელობაზე. აქტივობა 5 ( 4 წთ) მოსწავლეები ამთავრებენ ცხრილის შევსებას: ,,ვიცი, მინდა ვიცოდე, ვისწავლე“. C ფაზა რეფლექსია აქტივობა 6 ( 6 წთ) 1. წყაროებზე და უცხო სიტყვებზე მუშაობა. 2. საშინაო დავალების მიცემა |
Thursday, April 19, 2012
პროეექტის მონაწილეები და პასუხის მგებელი პირი :
მასწავლებელი ვახტანგ გურაბანიძე დამე–.9კლასის მოსწავლეები
აქტუალობა და მნიშვნელობები :
ბავშვებმაგაიღრმაონცოდნასაქართველოსღირსშესანიშნავძეგლებისშესახებ.
პრეზენტაციისგაკეთებამოძიებულმასალაზე.
მიზნები და შედეგები :
მოსწავლეებიერკვეოდნენთავიანთიქვეყნიისტორიაში.
განივითარონკვლევის, იფორმაციისშეგროვებისდასაზოგადოებისწინაშეწარდგენისუნარ–ჩვევები.
შეფასების საგანი და პროცედურები :
ვიზუალურიპრეზენტაციისთემატიკითადახარისხით.
ჯგუფშიმუშაობისთანამშრომლობით.
წინარე ცოდნა :
ისტორიულიძეგლებისმონახვისგზები.
სასწავლომასალადატექნიკურირესურსები:
საწერიკალამი, რვეული, ელექტრონულიმისამართები: google.ge, power point, interes.ge
განსახორციელებელი ქმედებები :
| შედეგებისმისაღწევადგანხორციელებულიქმედებები. | საქმიანობისგაწერადროში. | საქმიანობისგანმახორციელებელიმოსწავლეები. | საქმიანობისგანხორციელებაზეპასუხისმგებელიპირი. | საქმიანობისშესაბამისირესურსები. | |||
| 1 | ჯგუფისშეკრება. | 1.06 | მთლიანიჯგუფი. | ვ. გურაბანიძე | საკლასოოთახი | ||
| 1.1 | წინარეცოდნისშეჯერება. | 2.06 | მთლიანიჯგუფი. | ვ.გურაბანიძე | საკლასოოთახი | ||
| 1.2 | დავალებისგანაწილება. | 3.06 | გ. თურმანიძე მ. თურმანიძე კ. კაკაბაძე გ. თურმანიძე ლ. ლამპარაძე თ. შარაძე ი. კონცელიძე | ვ. გურაბანიზე | საკლასოოთახი | ||
| 2 | გამოკითხვისჩატარებამოსახლეობაში(ვინრაიცისსაქართველოსღირსშესანიშნავძეგლებისშესახებდარაფოტოანვიდეომასალამოიძიებათითოეულისოჯახში). | 4.06 | 7.06 | ვ. გურაბანიძე | რვეული, საწერიკალამი | ||
| 3 | ინტერნეტისსაშუალებითმოიძიონთითოეულმხარეშიარსებულიისტორიულიძეგლებისშესახებინფორმაციებითავისიფოტოდავიდეომასალებით. | 8.06 | 9.06 | ნ. გოგიტიძე ა. ბარამიძე თ. შარაძე ზ. ბერიძე გ. დევაძე გ.ბაჟანიძე | ვ. გურაბანიძე | კომპიუტერიინტერნეტშიჩართული | |
| 4 | მოძიებულინფორმაციისსაფუძველზევიდეოჩანაწერისგაკეთება. | 10.06 | 11.06 | ლ. ლამპარაძე რ. ჯიჯავაძე ი. კონცელიძე თ. კაკაბაძე | .ვ. გურაბანიძე | კომპიუტერი | |
| 5 | პრეზენტაცია | 12.06 | გ. თურმანიძე | ვ. გურაბანიძე | კომპიუტერიდაპროექტორი | ||
შეფასების რუბრიკა
| კრიტერიუმი / შკალა | დაბალი | საშუალო | კარგი | საუკეთესო |
| პრეზენტაზიის ვიზუალური ნაწილი . | არარისმოწესრიგებული არშეესაბამება შინაარსს. | მოწესრიგებულია, ვიზუალურიმასალანაკლებად შეესაბამება შინარსს. | მეტ–ნაკლებად მოწესრიგებულია ზოგადადშეესაბამება შინარსს. | ზუსტადშეესაბამება შინაარსიისყოველ კომპონენტს. |
| ორიგინალობა | დასტურდება პლაგიატის ელემენტები. | მინიმალურად ორიგინალური. | საკმარისად ორიგინალური. | მთლიანად ორიგინალური. |
| დავალებასთან შესაბამისობა | საერთოდარშეესაბამება დავალებას. | მიჰყვებაინსტრუქციათაგანმხოლოდზოგიერთს. | მიჰყვებაინსტუქციებს, თუმცაზოგჯერზედაპირულად | ყველაინსტრუქციაგათვალისწინებულია, დავალებასრულყოფილადარისშესრულებული |
| მთლიანიშთაბეჭდილება. | მიზანიარარისმიღწეული, ანმოთხოვნებისუმრავლესობაარარისგათვალისწინებული | მინიმალურადარისმიღწეულიდასახულიმიზანი, გათვალისწინებულიაზოგიერთიმოთხოვნა. | მიღწეულიაგარკვეულიმიზანი, მოთხოვნა, ზოგადადგათვალისწინებულია. | ყველამიზანისრულადარისმიღწეული. |
Subscribe to:
Comments (Atom)
